Az UNESCO keretében 1972-ben elfogadott Világörökség Egyezmény célja az emberiség kiemelkedő értékkel bíró kulturális és természeti örökségének megőrzése. Az Egyezményhez csatlakozó államok egyebek között kötelezettséget vállalnak arra, hogy a területükön fekvő Világörökségi Helyszíneket óvják és megőrzik a későbbi generációk számára is.
Magyarország 1985-ben csatlakozott a Világörökség Egyezményhez és nyolc világörökségi helyszínnel büszkélkedhet, tanúbizonyságát adva kulturális és természeti kincsei gazdagságáról.
A Világörökség Egyezmény alapgondolata, hogy a kulturális illetve természeti örökség bármely elemének elvesztése vagy károsodása a világ összes nemzete számára veszteséget jelent. Bizonyos, kiemelkedő jelentőségű kulturális, illetve természeti örökségi helyszíneket az egész emberiség számára meg kell óvni és az elkövetkező nemzedékeknek átörökíteni. Jelenleg összesen 1073 helyszín szerepel világszerte a Listán.
Hazai világörökségi helyszínek:
- Budapest-a Duna-partok, a Budai Várnegyed és az Andrássy út(kulturális kategória, felvétel: 1987; bővítés: 2002)
- Hollókő Ófalu és környezete (Kulturális kategória, felvétel: 1987)
- Az Aggteleki-karszt és a Szlovák-karszt barlangjai (a magyar–szlovák határon átnyúló helyszín, Természeti kategória, felvétel: 1995; bővítés: 2000)
- Az Ezeréves Pannonhalmi Bencés Főapátság és természeti környezete (kulturális kategória, felvétel: 1996)
- Hortobágyi Nemzeti Park – a Puszta (kulturális kategória, kultúrtáj, felvétel: 1999)
- Pécs (Sopianae) ókeresztény temetője (kulturális kategória, felvétel: 2000)
- Fertő/Neusiedlersee kultúrtáj (a magyar–osztrák határon átívelő helyszín, kulturális kategória, kultúrtáj, felvétel: 2001)
- Tokaj-hegyaljai történelmi borvidék kultúrtáj (kulturális kategória, kultúrtáj, felvétel: 2002)
A Világörökség Egyezményről és a hazai helyszínekről bővebb információt itt talál.