Világörökség konferenciát tartottak a Pesti Vigadó Makovecz termében, a Miniszterelnökség és a Magyar Művészeti Akadémia közös szervezésében. A konferenciát Fekete György, az MMA tiszteletbeli elnöke, és Latorcai Csaba helyettes államtitkár nyitotta meg.
Az 1972-ben az UNESCO keretében elfogadott Világörökség Egyezmény a két világháború után, annak a fontos felismerésnek a megerősítését jelentette, hogy léteznek olyan kulturális és természeti értékek, amelyek nemcsak az adott ország, hanem az egész emberiség számára jelentőséggel bírnak, ezért védelmükben is közös felelősséget kell vállalnunk.
Büszkeségre ad okot, hogy mára már nyolc magyar örökség szerepel a Világörökség Listán, a várományos kilencedik helyszín, A római birodalom határai - A dunai limes magyarországi szakasza, nevezése folyamatban van.
A konferencia ünnepelve a budapesti világörökségi helyszín Világörökség Listára kerülésének 30. évfordulóját külön figyelmet szentelt a 2014-2018 között megvalósult műemlék-helyreállítási projektek, fejlesztések bemutatásának a Budapest - a Duna-partok, a Budai Várnegyed és az Andrássy út világörökségi helyszínen. A műemlékvédelmi, világörökségi szakemberek, világörökség iránt érdeklődők alkotta közönség számára részletes bemutatásra került többek között a Városliget rehabilitációját célzó Liget Budapest projekt, a Pesti Vigadó és a Várkert Bazár helyreállítása, szerepe Budapest kulturális életében. Kerekasztal-beszélgetés keretében négy világörökségi helyszín képviseletében osztották meg tapasztalataikat a gondnokságvezetők a világörökség cím nyújtotta turisztikai, gazdasági, társadalmi előnyökről.
„A Széchenyi 2020 keretében a GINOP Világörökségi helyszínek fejlesztése program 2016 és 2018 között, összesen 11,5 milliárd forintos keretösszegből biztosít forrást a világörökségi, illetve világörökségi várományosi helyszínek magterületének turisztikai fejlesztésére, komplex és interaktív szolgáltatásokat nyújtó vonzerő kialakítására” – hangsúlyozta beszédében Latorcai Csaba helyettes államtitkár a kormány világörökségi helyszínek megőrzése, fenntartása, jövő generációk számára történő továbbörökítése céljából tett konkrét intézkedéseit.